Його талант – це українське диво.
Його життя – це прикад для усіх
Сорок вистав – це професійна нива.
Густо засіяна щедротами душі.
Народився М.Л.Кропивницький 10 (22) травня 1840р. в селі Бежбайрак на Херсонщині (тепер Кропивницьке Кіровоградської області) в родині управителя поміщицького маєтку. Його дитинство було тяжким: з п'яти років хлопчик залишився без материнського догляду й ласки. Майбутній драматург і актор ріс серед чужих людей. Про свої дитячі поневіряння М.Л.Кропивницький докладно розповів в автобіографії, написаній уже на схилі віку.
Здібному від природи юнакові так і не пощастило здобути вищу освіту: він не зміг документально підтвердити свого дворянського походження.
Його захоплення театром розпочалось ще тоді, коли він був учнем повітової школи у місті Бобринці. Спробувавши свої сили в аматорських виставах, Марко Кропивницький уже ніколи не залишав теарту.
Протягом 1861-1871 років молодий Кропивницький працював канцеляристом, письмоводителем, секретарем у судових установах Бобринця та Єлисаверграда (тепер Кіровоград). Він уважно вивчав життя, читав твори прогресивних російських і українських письменників.
За п'ятдесят років творчої роботи М.Л.Кропивницький написав більше сорока драматичних творів різного жанру.
Серед невмирущих п'єс, які і по нині не сходить зі сцен театрів: "Дай серцеві волю, заведе в неволю", "Глитай, або ж Павук", драма "Олеся", "Глум і помста", "Де зерно, там і полова" та багато інших.
Заслуги М.Л.Кропивницького в українській драматургії і в розвитку реалістичного народного театру величезні. У підсумковій статті "За тридцять п'ять років літ" він щиро, навіть досить скромно писав: "Служив я вірою і правдою, - хоч, може, іноді й помилявся і спотикався, бо той тільки не помиляється, хто нічого не робе..."
|